Když se Tě zeptají ...

September 21, 2018

... "Jak můžu věřit Bibli?"

 

Jak na tuto oblast odpovídat jsme se tentokrát ptali Meinolfa Mellwiga - staršího v Křesťanském sboru v Berouně.

 

Přečti si, jak rozhovor vypadal. Co vyplynulo na povrch?
Jak je to s pravostí Bible?

Proč věříš Bibli?

Věřím, že existuje Bůh, který s lidmi chce navázat osobní kontakt. Osobní kontakt se buduje jen skrze komunikaci.  Proto Bůh nechal zapsat všechno, co člověk potřebuje vědět o Bohu, o sobě a o světě, ve kterém žije. Je to i vnitřní svědectví Bible, že Bůh nechal lidmi napsat biblické knihy. (2.Tim 3,16 a 2.Petr 1,21)


Před 30 lety jsem začal Bibli studovat a podle ní také žít. Toto nové nasměrování přineslo do mého života všechno to, co Bible slibuje, a způsobilo změny v mém charakteru, které byly opravdu potřebné.

 

 

 

Proč si myslíš, že Bible je inspirována Bohem? Proč to nemůže být jiná z náboženských knih?

Bible obsahuje od první až do poslední knihy stovky proroctví, která se potom v čase naplnila. 700 let před Kristem bylo napsáno, ve kterém městě se Ježíš Kristus narodí, že musí utéct do Egypta, že zemře na kříži, že vstane z mrtvých atd.


Historické údaje v Bibli vedly k tomu, že se ve 20. století vykopaly pozůstatky různých měst přesně podle popisu, jak je najdeme v Bibli. (1922-34 Ur; 1931-35 Samaria; 1952-58 Jericho; 1952-58 Ninive)


Bible byla napsána v průběhu 1 600 let a celkově ji psalo 40 lidí, a přesto při čtení není pochyb, že to všechno je napsáno stejným duchem.
 

 

Protiřečí si Bible?

V Bibli najdeme mnoho veršů, které si na první pohled protiřečí. Většinou se však dají vysvětlit. Všechno v Bibli se musí vyložit a chápat v kontextu. Samotná věta vytržená z kontextu se může dát do protikladu k jiné větě bez kontextu.

 


Jedním z příkladů je otázka, jestli člověka spasí pouze víra, nebo jestli potřebuje ke spasení skutky.
 

Jakub 2:24 Vidíte? Člověk je ospravedlňován díky skutkům, a ne jen díky víře.
Římanům 3:28 Soudíme totiž, že člověk je ospravedlňován vírou bez skutků Zákona.

 

Bez kontextu to vypadá jako protiklad. V kontextu té knihy a cílem argumentace těch dvou autorů ale jasně vidíme, že to protiklad není. Pavel chce sboru v Říme ukázat, že člověk nemůže k svému spasení přispět skutky. Argumentuje dál, že spasení je jen z milosti.
Jakub má před očima lidi, kteří si myslí, že je spasí prázdné vyznání víry, nezávislé na tom, jak člověk žije. Jakub argumentuje, že taková víra je mrtvá a že právě změněný život je důkazem toho, že člověk má živou víru.

 


Jiné zdánlivé protiklady jsou spíš „technického“ charakteru, odlišná data a odlišná čísla popisující stejné skupiny

 

 

Existuje autentický text Bible?

Biblické knihy byly napsány 40 lidmi. Každá kniha byla v „originálu“ autentická. Bible ale není sbírka původně napsaných knih. Žádný „originál“ už neexistuje. 

 

V naší Bibli máme jen překlady rukopisů, z nichž některé jsou časově velice blízko originálu. Jiné už nejsou tak blízko originálu a byly opisovány častěji. Rukopisy stejné knihy se můžou i trochu lišit podle oblasti, kde se objevovaly.

 

Moderní počítačová technika nám dnes umožňuje spolehlivé hodnocení a zařazování těch starých rukopisů a tím docela eliminovat případné nejasnosti. Tak je možné tvrdit, že dnešní text Bible je dokonce přesnější než ten starší, používaný celá staletí.

 

 

 

Mohli lidé neustalým přepisováním v Bibli něco pozměnit?

Když člověk ví, jakým způsobem byly biblické knihy opisovány, posílí to spíš jeho víru v Bibli.

 


Opisování textu Starého zákona dělali lidé, kteří nedělali skoro nic jiného. Byla to jejich profese. Přitom museli dodržovat tolik příkazů, že chyby byly opravdu minimální. Když byl opis knihy, začala komplikovaná kontrola textu, která trvala hodně dlouho.  Sčítali slova a písmena zepředu i zezadu a porovnali je s danými čísly.  Tak muselo mít prvních pět knih Mojžíšových dohromady 304 805 písmenek a 79 847 slov.

 

Prostřední slovo všech knih muselo být slovo, které se překládá jako „hledat“. (3. Moj 11,42)  Prostřední písmenko muselo být v 3. Moj 11,42 ve slově „břicho.“


Když se našla v opisu jen jediná chyba, nemohlo z něj už být předčítáno v chrámě.

 


V roce 1947 byly nalezeny v jeskyních u Mrtvého moře v Izraeli svitky některých biblických knih, které byly zhruba o 1 000 let starší než svitky, které byly zatím k dispozici.
K překvapení mnoha vědců se text během 1 000 let skoro vůbec nezměnil!

 

Proč teda existuje tolik překladů Bible?

Překladatelé sledují různé cíle, nebo lépe řečeno mají odlišné priority.


Někdy je jedna z nejvyšších priorit přesnost překladu. Jsou dokonce překlady Nového zákona, v němž se nepřekládaly celé věty a nepřizpůsobil se slovosled. U tohoto mechanického překladu se zachovávají jednotlivá slova ve svém gramatickém tvaru a slovosled. Takový překlad se ani nedá číst, ale hodí se dobře ke studiu a exegezi textu.

 

U jiných překladů je prioritní srozumitelnost.  Nejedná to potom o doslovný překlad, ale překládá se spíš význam věty a používá se k tomu současný slovník.  Takové překlady se mnohem lépe čtou a jsou srozumitelné, ale už nejsou právě i použitým jazykem tak blízko „originálu.“
 

 

  

Proč k nám Bible nemluví jasně?

Některé biblické pravdy jsou tak jasné a jednoduché, že jim můžou rozumět i děti. To jsou pravdy o lidském hříchu a o tom, jakým způsobem získat odpuštění. Bible jasně říká, že odpuštění je jen z milosti, jen z víry a jen skrze Ježíše Krista.


Jiné biblické pravdy nejsou tak jasné, že by tomu člověk hned rozuměl. To jsou otázky ohledně budoucnosti a někdy i praktického života křesťana a církve.

 

Proto nám Bůh nedal jenom Bibli, ale i Ducha svatého, a navíc ještě obecenství věřících, abychom tyto otázky společně studovali, a tak i poznávali Boha víc a víc. Nejdůležitější otázky lidstva jsou jasně vysvětlené, např. odkud se člověk bere, proč na zemi je a kam po smrti půjde.

 

 

Mám chyták. Vyplnila se všechna biblická proroctví?

Proroctví jsou předpovědi historických událostí. Bible obsahuje tisíce proroctví, z kterých se obrovská většina už splnila. Někdo spočítal, že do roku 2018 se už naplnilo 3 268 biblických proroctví. Z nich se víc než 300 vztahovalo na osobu Ježíše Krista. 

 

Pravděpodobnost, že se tolik proroctví naplnilo náhodou, je opravdu skoro nulová. Už jen fakt, že 700 let před narozením Krista bylo napsáno, v kterém městě se narodí, jak se narodí, jak se bude jmenovat, co bude dělat, jakým způsobem umře a že vstane z mrtvých, není možné vysvětlit náhodou.


Jsou další proroctví, které ještě čekají na naplnění. Tato proroctví se buď vztahují na druhý příchod Pána Ježíše a události spojené s jeho příchodem, nebo na budoucnost izraelského národu.

 

 

Proč by dnes měli lidé číst Bibli?

Protože skrze Bibli člověk může najít Ježíše Krista a tím věčný život.


Jan 5:39 Zkoumáte Písma a myslíte si, že v nich máte věčný život; a Písma svědčí o mně.


Protože Bible nám dává pokyny k funkčnímu a naplněnému životu.


Protože Bible nám pomáhá mít správný pohled na svět kolem nás a na to, co se v něm děje.


Protože Bible nám dává orientaci a vysvětluje důležité souvislosti.

 

 

 

Má Bible autoritu a moc i v dnešní době?

Stvořitel pořád autoritu svému stvoření říct, jak má žít.

 

Bůh nikoho ale k poslušnosti nenutí. Důvěřovat Bohu v tom, co říká, musí být dobrovolné osobní rozhodnutí.


Pro křesťana, který se rozhodl následovat Božího syna Ježíše Krista, je Bible i dnes ještě nejvyšší autorita. Rád se podřizuje tomu, kdo to s ním myslí jen dobře.

 

 

 

Kéž proměňuje Bible i Tvůj život a životy ve Tvém okolí. 

Pověz o ní všem okolo, aby také našli živého Krista Ježíše!

 

 

 

Rozhovor vedl: Michal Mazur

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Aktuální články

November 21, 2019

October 2, 2019

September 30, 2019

September 28, 2019

September 28, 2019

Please reload

Archív
Please reload

Štítky
Please reload

Sleduj nás
  • Facebook Basic Square

Zůstaňme v kontaktu

Facebook page

Odběr novinek

Kontakty

Chceš odebírat veškerý obsah TheRivers pravidelně?

Začni zde!

TheRivers s.r.o.

IČ: 06962122

Bankovní účet: 2401409973/2010

Kontaktní adresa:
Husovo náměstí 1188/4, 70200 Ostrava

© 2019 by TheRivers

EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

  • White Facebook Icon
0