Za 3 týdny advent: Klid a mír? Kdeže?!

November 9, 2018

Věděli jste, že už za tři týdny začne advent? Někdo to možná ani moc neregistruje. Jinému už možná teď docházejí síly. V obchodech už ale věší dekorace a pomalu  začínají pouštět koledy. Tak co myslíte, můžeme i my křesťané letos začít uvažovat o Vánocích už v listopadu? Ano, můžeme.

 

 

Jaká je vaše představa o ideálně strávených Vánocích? Přemýšlíme nad letošními Vánoci už teď v podzimním čase? Dárky a teoretické plány příprav, abychom toho pak neměli až nad hlavu - je toto i náš případ?

 

Chceme i my prožít letošní svátky v klidu a míru? Možná nám v přemýšlení nad touto otázkou pomůže i dnešní text.

 

Ježíš řekl: „Nemyslete si, že jsem přišel na zem uvést pokoj; nepřišel jsem uvést pokoj, ale meč. Neboť jsem přišel postavit syna proti otci, dceru proti matce, snachu proti tchyni; a 'nepřítelem člověka bude jeho vlastní rodina'.“ Matouš 10:34-36

 

Bratři a sestry, milí přátelé – já jsem se s výběrem textu nespletl. Nechci nikomu zkazit přípravy na Vánoce. Nicméně čím více přemýšlím o samotných Vánocích, tím více docházím k tomu, že jsme tomuto světu skočili na jednu velkou návnadu. Ta návnada se jmenuje „svátky klidu a míru.“

 

 

 

1. Ježíšův příchod nepřinesl klid a mír do mezilidských vztahů

Podívejme se znovu na ta slova, která vypovídá Ježíš. On vlastně říká, že Jeho příchod dává lidem o důvod více pro rozdělení vztahů a rodin. Ježíš opravdu řekl:

 

„Nemyslete si, že jsem přišel na zem uvést pokoj; nepřišel jsem uvést pokoj, ale meč. Neboť jsem přišel postavit syna proti otci, dceru proti matce, snachu proti tchyni; a 'nepřítelem člověka bude jeho vlastní rodina'“ (v.34)

 

Samozřejmě ten text musíme číst správně. Ježíš nepřišel proto, aby rozbil rodiny. To není důvod Jeho příchodu. Ale to, že někdo uvěří v Ježíše, který přišel jako Boží Syn, sebou často nese důsledky.  

 

V Tanzanii spolupracujeme s ženou, která se jmenuje Mama Ester. Když se stala křesťankou, manžel si najal vrahy, aby ji zabili. Vražda se nepovedla a ona byla těžce zraněná. Kulhá a má zmrzačenou jednu ruku. Přesto se své víry nevzdala a naopak kudy chodila, tam volala lidi k víře v Ježíše Krista. Dobrou zprávou je, že letos v létě díky její obrovské lásce k tomuto manželovi se stal křesťanem i on.

 

Když tedy mluvíme o vánočním klidu a pohodě, tak bychom si měli uvědomit, že bychom se neměli odříznout od zbytku světa, ale pamatovat na ty, kteří pro víru trpí. Autor listu Židům zapsal:

 

„Pamatujte na vězně, jako byste byli uvězněni s nimi; pamatujte na ty, kdo trpí, vždyť i vás může potkat utrpení.“

Židům 13:3 

 

Ježíšův příchod tedy nezaručuje automatický mír a klid do mezilidských vztahů.

 

 

 

2. Ježíš nepřišel, abychom slavili klid a mír

Vánoce jsou svátkem. Od samého počátku Bible vidíme, že Pán Bůh nařizuje lidem, aby slavili důležité události. Takže slavit je určitě dobré. A radost a hojnost byly určitě důležitou součástí oslav. Takže slavit štědré Vánoce je určitě dobré. Prožívat svátky v klidu a míru je také dobré.

 

Nicméně, jsem přesvědčen, že dochází k obrovské záměně smyslu toho klidu a míru, o kterém se hovoří. A to je ta návnada, o které jsem hovořil na začátku. Mám pocit, že místo toho, abychom oslavovali Ježíše, který přinesl klid a mír, tak oslavujeme právě ten klid a mír – respektive – oslavujeme sami sebe a to že si užíváme klid a mír. Myslím, že i nám křesťanům hrozí, že místo abychom se radovali z toho, co Kristus působí, tak se radujeme z toho, že si prostě užijeme. Slavíme, protože milujeme slavení, ne protože milujeme Oslavence.

 

Ale abych to uvedl na pravou míru. Já se také těším na štědrý večer a vánoční dny v kruhu rodiny. Ano, já se také těším na to, že budeme mít radost z dárků, které si vyměníme. Taky se těším na dobré jídlo, i když v mém případě neplatí, že láska prochází žaludkem. To všechno je v pořádku a nechci vás teď volat k zavržení tohoto všeho. Chci se nás jen zeptat, zda jsme tím svým přístupem neudělali z Vánoc oslavu „klidu a míru“ místo oslavy Krista. Nestal se oslavencem právě ten klid, plný stůl a to všechno kolem toho? Jak už jsem řekl, to všechno k oslavě patří. Je to otázka na naše motivy.

 

 

Jak se přesvědčit o tom, zda jsou naše motivy správné? Co je testem našich motivů? Myslím, že naše motivy pro slavení jsou prověřeny tehdy, když do toho našeho slavení vstoupí něco, co jsme si nenaplánovali. Dokážeme se radovat z Kristova příchodu, i když přijde nemoc či jiné těžkosti? Jinými slovy, dokážeme se radovat z Kristova příchodu, když nám Pán Bůh naruší naši představu o správné oslavě? Mojí otázkou je, zda dovolíme Pánu Bohu, aby v tom čase Vánoc přišel, s čím chce On?

 

Dovolíme Mu, aby zasáhl, změnil něco, ubral nám něco z té pohody a klidu? Bojím se, že si někdy myslíme, že pokud nebudeme zažívat ten klid a pohodu Vánoc, tak že bude všechno špatně.

 

My si o Vánocích budeme připomínat, že se Ježíš narodil, že přišel Bůh. I teď v adventu budeme mluvit o příchodu Krista a v modlitbách i písních zpíváme o přicházejícím Kristu nebo dokonce zpíváme „Maranatha, Pane přijď!“ Je to volání po druhém příchodu Pána Ježíše, ale je to také volání, aby vstupoval do našich životů a vedl je. A tady nás chci varovat! Kdyby Ježíš přišel, a teď opravdu myslím ve smyslu jeho intervence do našich životů, tak bychom pravděpodobně přišli o svátky klidu a pohody. Protože když čtu o lidech, kteří se setkali s Bohem, tak vidím kdejaké reakce, ale ne klid a pohodu.

 

Když se Noe setkal s Bohem, začala dřina při stavbě korábu. Když se Mojžíš setkal s Bohem, bylo po klidném životě, stěhoval se do Egypta. Když se Gedeon setkal s Bohem, musel se s hrstkou postavit přesile. Když se Eliáš setkal s Bohem, znamenalo to život na útěku. Když se učedníci setkali s Ježíšem, znamenalo to začátek problémů, které u většiny z nich skončily násilnou smrtí. Když se Saul setkal s Ježíšem, tak už Damašek neopouštěl bránou, ale spouštěli ho z hradeb v koši.

 

S čím přijde Ježíš letos? Přijde jako bezdomovec žebrající o peníze na jídlo? Přijde jako nemocná osamělá sousedka ve vedlejším bytě? Přijde jako sestra ze sboru, která prosí, abyste ji vyslechli, a vy víte, že to bude na dlouho? Přijde jako ten, kdo vás žádá, abyste se připojili k přípravě programu na slavnostních oslavách? Přijde jako ten, kdo vás poprosí, abyste pomohli v kuchyni při přípravě vánočního setkání? Přijde jako ten, kdo vás usvědčí z toho, že jste někomu nedokázali odpustit a bude vás tlačit k tomu, abyste to řešili hned? Přijde jako ten, kdo řekne, že místo nového auta máte dát své peníze na překlad Bible do jazyka, který ještě svůj překlad nemá? To všechno riskujete, když chcete prožít Vánoce, ve kterých zažijete příchod Ježíše Krista. Ještě chcete, aby přicházel do Vašeho života?  

 

Pravá oslava Vánoc není v tom, že si utvoříme takový klid a mír, že zakážeme Bohu přijít a mluvit do našeho života. Pravá oslava Vánoc je v tom, že On přichází. A když přichází, tak mění naše plány a staví nám věci do cesty. Co s tím letos uděláme? Přijmeme to s radostí nebo budeme remcat, že nám zkazil Vánoce? Řekneme, jak Marie, že jsme Boží služebníci? Vstoupíme radostně do služby, kterou pro nás připraví? Vánoce jsou možná nejvýznamnější období, kdy Kristus potřebuje služebníky. Dáme se Mu použít nebo si nenecháme vzít klid a leháro. Jak řekl pastor Andrzej z Gliwic na večeru koled, kéž bychom byli unaveni oslavováním narození Krista.

 

 

3. Ježíš přišel, aby přinesl klid a mír do vztahu s Bohem

Jsem přesvědčen, že Vánoce opravdu jsou svátky „klidu a míru.“ Ten klid a mír není v tom, že všichni lidé mají mezi sebou dobré vztahy. Ten klid a mír není v tom, že se zašijeme v našich obývácích a budeme si užívat nicnedělání.

Ten klid a mír je v tom, že Kristus přinesl člověku záchranu od Božího hněvu, který je obrácen proti hříšnému člověku. Ten klid a mír je v tom, že Ježíš přijal naše hříchy na Sebe a zemřel za ně.

 

A teď tedy platí to, co řekl sám Ježíš:

 

„Kdo věří v Syna, má život věčný. Kdo Syna odmítá, neuzří život, ale hněv Boží na něm zůstává."

Jan 3:36 

 

A proto jsou Vánoce svátky klidu a míru. Bůh totiž v Ježíši Kristu smířil člověka se Sebou.

 

Vy můžete prožít Vánoce klidu a míru tehdy, pokud o vás platí, že se ve víře skláníte před mocným Bohem, vyznáváte mu svoji lidskou bídu, prosíte o odpuštění a toužíte po tom, abyste žili tak, jak chce On.

 

Kdo takto žije, zažívá Vánoce klidu a míru. Ten klid a mír totiž našel ve vztahu s Bohem. A takové Vánoce vám ze srdce přeji i letos s předstihem.

 

Závěrem pozvání: 

Navštiv 1. 12. 2018 Adventní koncert skupiny ESPÉ v Ostravě
a přijď si připomenout pravý význam Vánoc.

Pořiď si lístky, ať máš místo zajištěné.

 

 

Autor: Michal Klus

Zdroj: Je psáno ...

 

Upraveno redakcí TheRivers

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Aktuální články

November 21, 2019

October 2, 2019

September 30, 2019

September 28, 2019

September 28, 2019

Please reload

Archív
Please reload

Štítky
Please reload

Sleduj nás
  • Facebook Basic Square

Zůstaňme v kontaktu

Facebook page

Odběr novinek

Kontakty

Chceš odebírat veškerý obsah TheRivers pravidelně?

Začni zde!

TheRivers s.r.o.

IČ: 06962122

Bankovní účet: 2401409973/2010

Kontaktní adresa:
Husovo náměstí 1188/4, 70200 Ostrava

© 2019 by TheRivers

EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

  • White Facebook Icon
0