Kázat vs lhát 3:0

December 21, 2018

Právě v těchto dnech se nám naskýtají skvělé příležitosti evangelizovat snad úplně kdekoliv. Tahle touha po evangelizaci je naprosto skvělá! Jen u toho, prosím, na nic nezapomínejme. Na co konkrétně? Přeci na pravdu! Nechme přitom vítězit biblické pravdy! 

 

Mnohdy vidíme, že nás křesťanská společenství, farnosti a sbory přitahují i něčím jiným, než jen výkladem Božího slova. Pořádání kulturních akcí, jedinečná architektura celého shromaždiště nebo na hezká vánoční vůně uvnitř kostela. To jsou všechno velmi milé věci, jen se bojím, že na mnoha místech nám hrozí, že bude opomíjeno to hlavní – kázání biblického evangelia v celém jeho kontextu.

 

I teď o Vánocích. 

Hrozí to i nám samotným?

Kázat nebo lhát o Liberálním Bohu

 

Ve víru trendů hrozí, že bude kázán tzv. „liberální Bůh.“ V čem je toto špatné? Tento „liberální Bůh“ sice miluje všechny hříšníky bez rozdílu, ale už mu nějak nevadí, že lidé porušují některá přikázání. Je liberální právě k hříchu a naší hříšnosti. Liberální teologie nevidí Bibli jako slovo Boží, ale říká o ní, že slovo Boží obsahuje. Vnímáte ten podstatný rozdíl – co to může způsobit? Třeba to, že některá hříšná jednání nemusí být označována za hříšná, protože je jako hřích klasifikoval člověk, nikoliv Bůh. A autorita Božího slova pak jde vniveč. 

 

Co na to Pavel? V druhém listu Timoteovi píše: „Veškeré Písmo pochází z Božího Ducha a je dobré k učení, k usvědčování, k nápravě, k výchově ve spravedlnosti.“ 

 

Sám Pavel, učedník, jehož si vybral Pán Ježíš, toto říká. Proto se nenechejme oklamávat takovýmto učením o „liberálním Bohu“ a raději jej včas rozpoznejme a zavrhněme podle Biblických principů. Pokud se Ti zdá, že slýcháváš z úst jiných nebo sám z vlastních úst popis tohoto „liberálního Boha“, nekompromisně vše takové ověřuj v Písmu samotném a důrazně zakroč.

 

Kázat nebo lhát o hříchu okolo

 

Další situace, kdy bývá biblická pravda skrývána, je, když z naší strany dochází k přehlížení hříchu. U nás samotných nebo okolo nás - kolikrát slyšíme, že naši kolegové, spolužáci, přátelé atd. jdou „špatným směrem“? Kolikrát pak toto otevřeně hodnotíme jako hřích? Je pak náš postoj jasně vyhraněný a dokážeme to druhým i vysvětlit? Dokážeme být i tady světlem? Sám za sebe přiznám, že si často ani tu otázku: „Jak se na to či ono, co vidím u sebe nebo druhých, dívá Bůh v Bibli?“ nepoložím. Pak hrozí nebezpečí! 

 

Při evangelzaci nám mohou lidé říct spoustu zlých věcí, které oni sami činí. A nejen při evangelizaci. Může to být nějaký bratr či sestra. Ale co my? Mávneme nad tím rukou? A co teprve u nás samotných? Pokud ano, musíme si dobře uvědomit možné následky. Nejen oni budou za to souzeni, ale i my na tom máme svůj díl. 

 

List Římanům 1:32 říká: „Vědí o spravedlivém rozhodnutí Božím, že ti, kteří tak jednají, jsou hodni smrti; a přece nejenže sami tak jednají, ale také jiným takové jednání schvalují.“ 

 

I my jsme tím pádem hodni smrti. Hrozná představa!

 

Kázat nebo lhát o dostatečné Kristově oběti

 

V posledním bodu se chci zabývat doměnkou a učením, že Kristova oběť není dostatečná. Tvrdit, že oběť našeho Pána Ježíše není dostatečná ke smíření s Bohem a musí se k ní něco přidat, je bláznovství. Myslet si, že je pro naše spasení nutno dělat dobré skutky, bývá bohužel i dnes častokrát kázáno. Na rovinu: Kristova oběť je 100% dostatečná a 100% potřebná pro každého z nás. 

 

Někteří mohou namítnout, že víra bez skutků je mrtvá. Ano, s tím souhlasím. Říkám však, že pokud opravdu věříme v našeho Pána, víra, kterou máme, bude konat skutky sama, protože v nás bude přebývat Duch svatý. To, že v nás přebývá Duch svatý, je jasným důkazem naší víry.

 

Naše spasení tak není a nikdy nebude naše zásluha. Bůh to skrze apoštola Pavla lidem ve sboru v Efezu napsal takto: „Milostí tedy jste spaseni skrze víru. Spasení není z vás, je to Boží dar; není z vašich skutků, takže se nikdo nemůže chlubit.“

 

K oběti Pána ježíše již není nutno nic přidávat. Každé učení, které káže jinak, je nebiblické a tím i nebezpečné.

 

 

 

A co my s tím?

 

Tak tedy: chceme kázat nebo lhát? Dávejme si dobrý pozor, abychom, byť mnohdy nevědomky, nebyli nositeli mylných a lživých postojů o tom, jaký je Bůh a jací jsme my před Ním. Věřím, že satan rád používá různé prostředky, které nejsou na první pohled špatné. Ne vždy to, co zní hezky z kazatelny a ze zbožných úst nebo z úst nás samotných, je i biblické. 

 

Přeji Vám, bratři a sestry, aby nám každá naše myšlenka ukazovala, jestli je naše kázání a to, jak předáváme Krista druhým, pravé nebo zdali je to učení falešné. Pevně věřím, že je zde spousta čtenářů, kteří o to budou usilovat!

 

 

 

Michal Mazur

 

Pořiď si knihu "Kaž s vášní" i Ty a objev rezervy ve svém vlastním kázání. 

Skvělou knihu "Co očekávat od svého pastora" si objednej a přečti. Pomůže Ti poznat biblicky správná očekávání od našich pastorů.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Aktuální články

November 21, 2019

October 2, 2019

September 30, 2019

September 28, 2019

September 28, 2019

Please reload

Archív
Please reload

Štítky
Please reload

Sleduj nás
  • Facebook Basic Square

Zůstaňme v kontaktu

Facebook page

Odběr novinek

Kontakty

Chceš odebírat veškerý obsah TheRivers pravidelně?

Začni zde!

TheRivers s.r.o.

IČ: 06962122

Bankovní účet: 2401409973/2010

Kontaktní adresa:
Husovo náměstí 1188/4, 70200 Ostrava

© 2019 by TheRivers

EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

  • White Facebook Icon
0