Evangelizace v povolání

January 18, 2019

Někdy nevíme, jak bychom mohli šířit evangelium v práci nebo ve škole. Jak to dělají jiní lidé?

 

Gymnázium Beskydy Mountain Academy ve Frýdlantě nad Ostravicí se trochu liší od ostatních gymnázií zde v České republice. BMA je křesťanské gymnázium se zaměřením na jazyky, především na angličtinu, kterou učí 4 rodilí mluvčí. Všichni jsou původem z USA a nyní jsou tady, v Česku a pracují se studenty středních škol. Jednoho z našich učitelů bych dnes chtěla představit.

 

O své službě nám řekne misionář a učitel Jonathan Lobel, který se svou rodinou žije ve Frýdlantě nad Ostravicí, a patří tam do sboru Církve bratrské. Když jsem se jej ptala, zda nám sdělí něco víc o sobě samotném, řekl:
“Měřím 185 cm, moje IQ je velmi vysoké a mám rád sýr.”

 

Pojďme se ale zaměřit na to, proč se rozhodl jet do Česka, jak ve své práci učitele šíří Krista dál a jak nám to může být motivací i v našich situacích. 

Jak jste se dostal do Česka a co zde děláte? 

Do České republiky  jsem přišel z Irska, kde jsem studoval. Původně jsem tady jel s tím, že tady zůstanu rok nebo dva, protože jsem přemýšlel o tom, že půjdu učit do Indonésie nebo Jižní Afriky. Bůh měl ale jiné plány, a teď jsem tady v Česku již 12 let. Jsem moc rád, že můžu žít v Beskydech s moji manželkou a čtyřmi šílenými malými dětmi. Učím na gymnáziu Beskydy Mountain Academy, což je pro mě velmi unikátní střední škola. Bereme tady všechny jako rodinu, snažíme se učit s kreativitou a chceme být výjimeční v tom, jak vedeme naší školu. V některých hodinách angličtiny spolu čteme Bibli, což je skvělá šance k tomu, abychom mluvili o Ježíši s různými studenty.

Co je to nejdůležitější, co chcete svým studentům předat?

Podle mě tou nejdůležitější věcí v životě je znát Boha. Je zde spousta způsobů, jak můžeme Boha chápat a vnímat, ale chtěl bych mluvit spíše o poznání Boha, jako milujícího otce, který si mě adoptoval do své rodiny. Každý má šanci být do té rodiny adoptován, a to je ta dobrá zpráva. Takové přemýšlení o Bohu mění naše pohledy na sebe, neboť zjišťujeme, že si naše místo v Boží rodině nemusíme žádným způsobem zasloužit, když jsme již adoptováni. Mění to taky pohledy na ostatní, protože každý jiný člověk může být náš adoptovaný sourozenec v Jeho rodině.

Jaká je nejobtížnější část Vaší práce/služby? Co Vám naopak přináší největší radost?

Je tady spousta skvělých věcí k učení na střední škole plné inteligentních studentů, kteří o to studium mají zájem. Miluji pocit, když přicházím do práce a vidím všechny ty usmívající se tváře, potom mám možnost mluvit se studenty o hlubokých a důležitých tématech. Hodně studentů odmaturuje a zůstáváme dlouholetými přáteli, což je pro mě neskutečná radost. Doopravdy si myslím, že naši studenti vyjdou a změní svět. Někdy může být školní správa obtížná, když musím organizovat hodně náhradní výuky a tomu podobných věcí. Mám taky spoustu nápadů ke změnám a vylepšením, ale ve škole to vždy trvá déle. Třeba práce v podnikání je mnohem rychlejší a efektivnější, ale práce ve škole, jako je ta naše, je vážně obohacující. Tohle je přesně důvod, proč jsem přestal pracovat v počítačovém průmyslu a rozhodl se pro to být učitelem, a jsem fakt vděčný za to, že jsem to udělal.
 

Co Vás motivuje k vaší práci a k pokračování v tom, co děláte i v těžkých chvílích?

Jsem moc rád, když vidím, že studenti rostou a posouvají se vpřed v jejich osobním, akademickém, ale především i duchovním životě. Věřím, že Bůh má co dočinění s proměnou životů, dává lidem naději, a když vidím, že se tohle děje mým drahým studentům, hluboce mě to naplňuje a motivuje.

Co Vás vaše práce naučila a co se pořád učíte?

Jako cizinec se tady učím pořád. Je jasné, že musím každý den mluvit ve svém druhém jazyce a pracovat v kultuře a školství, ve kterém jsem nevyrůstal. Někdy mě frustruje kulturní nedorozumění a neefektivnost, jak v mé původní kultuře (USA), tak i v kultuře, kterou jsem přijal později (CZ). Sekl jsem se někde mezi nimi a připadá mi, že tak úplně nezapadám do ani jedné z nich, ale právě to mi pomáhá se učit s otevřenou myslí. Pomáhá mi to se vcítit do lidí, kteří jsou jiní, protože jsem přistěhovalec v nové zemi. Připomíná mi to, že ani nevím kolik toho nevím, a proto musím být pokorný, být ochotný udělat chyby, které potom můžu napravit, a být ochotný se mýlit a vypadat často hloupě. Tohle všechno je pro mě dobré, protože bez toho bych pravděpodobně byl více arogantní a nepříjemný než jsem. Bůh používá mou školu, mé studenty, kolegy a mnou přijatou kulturu a jazyk, aby mi pomohl stát se člověkem, kterým chce, abych byl, a za to jsem moc vděčný.

 

 

A co my s tím?

Jak naložíme s výzvou, kterou před nás nejen tento rozhovor předkládá? (Přečti si 2. list Timoteovi 4, 1 - 5 anebo Matoušovo evang. 28, 18 - 20

Jak moc chceme a hledáme způsoby místo výmluv v našem pracovním prostředí, když dojde na šíření evangelia? Věřím, že i tenhle příběh nám může být motivací. Zároveň chápu, že každý máme práci nebo školu jinou, každý se tak setkáváme s jinými lidmi okolo nás a s jinými příležitostmi šířit evangelium. Taky však tvrdím, že vždy je možnost říct ostatním o Bohu.

 

Pokud i Ty hledáš tyto příležitosti a bojuješ na modlitbách za své kolegy a spolužáky, aby přišli k Bohu a využili nabídky smíření skrze Ježíše Krista, přeji Ti hlavně vytrvalost. Nemožné věci v lidských očích jsou totiž pro Boha vždy maličkostí. Tak bojujme a říkejme našim kolegům a spolužákům o živém Bohu i my!

 

 

 

Karolína Franková

závěr doplněn redakcí

 

Chceš i Ty šířit Krista v pravdě a s odvahou?

Pořiď si knihy k tomu stvořené! Zde najdeš ty nejlepší!

Na co se zaměřit při tom, když lidem říkáme o Bohu?

Skvělý postup je v knize Nejlépe střežené tajemství pekla. Pořiď si ji pod tímto odkazem.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Aktuální články

November 21, 2019

October 2, 2019

September 30, 2019

September 28, 2019

September 28, 2019

Please reload

Archív
Please reload

Štítky
Please reload

Sleduj nás
  • Facebook Basic Square

Zůstaňme v kontaktu

Facebook page

Odběr novinek

Kontakty

Chceš odebírat veškerý obsah TheRivers pravidelně?

Začni zde!

TheRivers s.r.o.

IČ: 06962122

Bankovní účet: 2401409973/2010

Kontaktní adresa:
Husovo náměstí 1188/4, 70200 Ostrava

© 2019 by TheRivers

EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

  • White Facebook Icon
0