Proč sloužit ve shromáždění?

January 25, 2019

 

Sbor je místem, kde… chodím, mám své přátele; kde se cítím dobře nebo možná i místem, kde musím chodit a to či ono tam zase „nemusím”. Nevím, jak je to s tebou. Možná máš svou vlastní kategorii a odpověď, proč chodíš do nějakého sboru/farnosti/shromáždění. Chci ti však říct, že církev a jednotlivé sbory jsou místa, kam chodí Bůh a kde se On na prvním místě setkává s námi a my s ním. A jsou také prostorem, kde se můžeme učit sloužit jedni druhým. Proč to nebrat právě z této strany? Proč tedy máme sloužit ve shromáždění?

1. Protože chceme sloužit sobě samým

 

Je to v nás daleko více, než si myslíme. Kolikrát jsme si v životě řekli: „Mám svůj sen a za ním půjdu”, nebo „Chci si to tady užít.” Tato a podobná slova a myšlenky nás usvědčují a dokazují nám, jak jsme sebestřední a jak se máme rádi „až“ na prvním místě. Jestli služba, pak proto, abych já sám z toho něco měl. Nějaký prospěch nebo přinejmenším dobrý pocit. Jenže takové smýšlení nás nepřivede k tomu, abychom se stali chválou Bohu a požehnáním jiným.

 

Galatským 5:13: „Vy jste byli povoláni ke svobodě, bratří. Jen nemějte svobodu za příležitost k prosazování sebe, ale služte v lásce jedni druhým.“

2. Protože chceme sloužit sboru

 

Je přece tolik práce a tolik věcí, které je třeba ve sboru zastat. Možnosti služby v každém společenství křesťanů dalece převyšují lidské zdroje. Jednoduše řečeno: poptávka převyšuje nabídku. A tak prosíme a oslovujeme jiné. Nebo jsme sami prošeni a osloveni ke službě. To je dobře. Tak to má být, protože sami nevidíme šíři možné pomoci. Jsme v tom krátkozrací a sem tam nám někdo musí pomoct, výzvy musí přicházet z různých stran.

 

A pak si řekneme: „Dobře, tak já to zkusím.” A začneme sloužit. Sloužit sboru. A zjistíme, že to není lehké a třeba hodně odříkání a věrnosti a vděčnosti je jako šafránu. A pak přichází buď únava a vyčerpání nebo pocit přehnané důležitosti, že beze mne se to tady neobejde a já jsem tady absolutně nezbytný.

 

Filipským 2:3-4: „V ničem se nedejte ovládat ctižádostí ani ješitností, nýbrž v pokoře pokládejte jeden druhého za přednějšího než sebe; každý ať má na mysli to, co slouží druhým, ne jen jemu.“

3. Protože toužíme oslavit Boha

 

V listu Římanům 12:11 apoštol Pavel píše: „V horlivosti neochabujte, buďte vroucího ducha, služte Pánu.“ To přece neznamená, že služba bude jednoduchá, ale znamená to, že náš pohled na službu se změní.

 

Vždycky nás učili, že osobní zájmena jsou v pořadí: já, ty a pak on/ona/ono. Myslím, že toto pořadí nám do života vchází více, než sami chceme. Prostě tak přemýšlíme o životě, o vztazích, o jídle, autech, sboru i o Bohu.

 

Nejdříve já, pak ty a nakonec On. Ale Bůh to takto nechtěl. On to celé obrátil naruby, když jednomu bezejmennému farizeovi (můžeš si tam doplnit i svoje jméno) řekl:

 

„Miluj Hospodina, Boha svého, celým svým srdcem, celou svou duší a celou svou myslí.“ „Miluj svého bližního jako sám sebe.“  Matouš 22:37-39

 

Vidíš to pořadí? Nejdříve On (Bůh), pak ty (bližní) a nakonec já.

Sbor nebo místo shromáždění, ať už ho nazveme jakkoliv, je úžasným místem pro službu, protože právě tam se učíme sloužit tak, jak to Bůh zamýšlel. Sloužit ve správném pořadí. To neznamená, že služba bude lehká a vždy naplňující. Ale naše duchovní oči budou zaměřeny na toho, který dává radost uprostřed největších životních výzev a novou sílu tam, kde už není.

 

A proto „V horlivosti neochabujte, buďte vroucího ducha, služte Pánu.“ Římanům 12:11 

Níže je malý návod, jak do toho jít jinak:

 

Jestliže chci...                       Pak musím...

Zachránit svůj život                Ztratit svůj život            Lk 9,24-26

Být povýšen                           Pokořit se                     Jk 4,7.10

Být první                                 Být poslední                Mt 19,30

Být v čele                               Sloužit                          Lk. 22,26-27

Být silný                                 Být slabý                      2 Kor. 11,30

Zdědit Boží království            Být chudý duchem       Mt 5,3

Být největší                            Být služebníkem          Mt 20,20-22;26-27

 

Chceš takto sloužit ve svém shromáždění?

 

 

 

 

 

Autor: Jiří Chodura

SCEAV Oldřichovice

www.oldrichovice.org

 

 

 

Tags:

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Aktuální články

November 21, 2019

October 2, 2019

September 30, 2019

September 28, 2019

September 28, 2019

Please reload

Archív
Please reload

Štítky
Please reload

Sleduj nás
  • Facebook Basic Square

Zůstaňme v kontaktu

Facebook page

Odběr novinek

Kontakty

Chceš odebírat veškerý obsah TheRivers pravidelně?

Začni zde!

TheRivers s.r.o.

IČ: 06962122

Bankovní účet: 2401409973/2010

Kontaktní adresa:
Husovo náměstí 1188/4, 70200 Ostrava

© 2019 by TheRivers

EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

  • White Facebook Icon
0