2/9 - Druhý z devíti

February 1, 2019

Radost, je něco, po čem lidé touží a snaží se ji najít v mnoha věcech. Třeba ve sportu, koníčcích, vztazích, cestování, hudbě a ve spoustě dalších oblastí. My křesťané máme hledat naši radost u Boha. Ale jak na to? Jak můžeme v našem životě prožívat radost, když procházíme těžkými časy? A co to ta radost vlastně je?

 

Radost je příjemná emoce, vznikající v reakci na úspěch či zisk. Takto to definuje Wikipedie. Je ale definice biblické radosti jiná?

Radost, z křesťanského pohledu, je vnímání štěstí z toho, co Bůh pro nás udělal a stále dělá. To, že prožíváme radost, neznamená, že se neustále smějeme. Radost můžeme také zažívat i v těžších chvílích, neboť není založena na okolnostech, ale na Kristu. Plno lidí si to neuvědomuje, a myslí si, že radost mohou zažívat jen tehdy, když se ve škole nepíše tolik testů, dostanou tučnou výplatu z práce nebo brigády, mají možnost jet na skvělou dovolenou atd. Pokud ale lidé budou vnímat radost takto, tak nikdy tu opravdovou radost neprožijí, protože ta pravá radost vyplývá z Krista a ze vztahu s ním.

Mnoho lidí, kteří například chodí do sboru, na dorosty a mládeže, tu radost neprožívají. Proč ale? Je to možná tím, že ve svém životě nemají své srdce jen pro Krista a nechali si tam zadní vrátka pro svět. Snaží se najít tu pravou radost ve světě, ale tam tu opravdovou radost, o které mluví Bible, nenajdou. Satan se nás o tom snaží přesvědčit a oddálit nás od té pravé radosti a podstrkává nám dočasné věci, které mají pravou radost nahradit. Proč ale nemůžu najít opravdovou radost ve světě? Je to tím, že svět nepatří Bohu. Jedině Bůh je dobrý a všechno dobro vychází z něj. A radost rozhodně dobrá „věc“ je.

Je sice skvělé, že víme, že radost ve světě nenajdeme, ale kde a jak můžu tu opravdovou radost najít a prožívat ji na každý den?

 

V životě křesťana by měla mít významnou úlohu Bible. Skrze ni můžeme dostat od Boha povzbuzení, napomenutí nebo může k nám skrze ni mluvit do různých situací, které prožíváme. Myslím si, že čtení Bible může měnit naše životy k radosti. Proč? Když čteme Bibli, tak se potkáváme s Bohem, vidíme, co všechno, co pro nás udělal – zemřel za nás. Nebo můžeme skrze Bibli vidět věci, které Bůh dělá i v dnešní době, v našem okolí. Pokud budeme číst Bibli s tím, že chceme více poznat Boha, tak nás to bude vést k radosti z toho, že máme tak velkého Boha. A i kdyby nastaly těžké věci, tak budeme vědět, jak velký Bůh je, a to nám dodá tu vnitřní radost! Možná se nebude projevovat smíchem, ale uvnitř ji budeme prožívat. Není to jen o čtení Bible. Také můžeme čerpat radost ze společenství – bohoslužeb, dorostů, mládeží nebo skupinek, ale nesmíme zapomenout, že máme čerpat i sami doma, a nenechávat všechno jen na společenství.

Další zdroj radosti může být modlitba, kdy přistupujeme k Bohu a můžeme mu říct úplně všechno. Všechny tyto věci každý ví, ale kdyby se tím každý řídil, tak by mnohem více lidí zažívalo tu opravdovou radost.Tím nechci říct, že se nemáme radovat z dobrých věcí, které nás v životě potkají.

Bůh nám dává i malé radosti, které se musíme naučit vnímat. Spousta lidí totiž čeká na nějakou „velkou radost“ a nevšimnou si, kolik krásných a dobrých věcí ve svém životě mají. Bůh nám také do života dává věci, které nám přinesou obrovskou radost. Ale i přes ty všechny věci nesmíme zapomenout každý den poznávat více Boha, což nám přinese tu opravdovou radost.

 

 

Přeji vám všem, abychom dali 100% našeho srdce Bohu a prožívali radost, ať už v lehčích nebo těžších situacích.

 

 

 

Autor: Ondřej Chodura

 

 

 

PS: K tématu radosti máme skvělou mini knížku.

Pořiď si ji u nás v obchodě, za skvělou cenu.

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Aktuální články

November 21, 2019

October 2, 2019

September 30, 2019

September 28, 2019

September 28, 2019

Please reload

Archív
Please reload

Štítky
Please reload

Sleduj nás
  • Facebook Basic Square

Zůstaňme v kontaktu

Facebook page

Odběr novinek

Kontakty

Chceš odebírat veškerý obsah TheRivers pravidelně?

Začni zde!

TheRivers s.r.o.

IČ: 06962122

Bankovní účet: 2401409973/2010

Kontaktní adresa:
Husovo náměstí 1188/4, 70200 Ostrava

© 2019 by TheRivers

EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

  • White Facebook Icon
0