Boží lid a podstatné otázky

March 29, 2019

   Přemýšleli jste někdy nad věcmi ze Starého zákona, které vám doopravdy nebyly jasné? Věci, které vám doopravdy nedávaly smysl, a nevěděli jste si s nimi rady? Občas mě takové otázky napadnou. V takových chvílích si je napíšu, a když mám příležitost, zeptám se na ně člověka, který by mi dokázal odpovědět.

   Proto jsem se rozhodla napsat Tylerovi Josephovi Pattymu a zeptat se ho na otázky, které se mi dokola honily hlavou.

 

   „Boží vyvolený národ jsou Židé. Není to „nefér“, když nás všechny stvořil a všichni jsme jeho děti?“

   Když si představíme slovo „vyvolit,” tak mnozí z nás si možná vzpomenou na ten pocit při hodině tělocviku, kdy si kapitán vybral někoho jiného a nás třeba nechal na poslední řadu. Je fajn, když tě někdo vyvolí, ale bolí to o to víc, když si tě někdo nevyvolí.

  Často máme stejný pohled na Boží vyvolení Izraele ve Starém zákoně. Říkáme si: není to nefér? Co je na nich tak speciálního, že zrovna oni měli takovou zvláštní pozici v Božích očích? Proč by Bůh měl žehnat jim a kašlat na ostatní národy?

 

 


   V Božím slově je to ale jasné – Židé nebyli vyvoleni, protože by na nich bylo něco speciálního. Jejich vyvolení nebylo vlastně vůbec pro ně. Bylo to pro celý svět.

   Začalo to Abramem. Po tom, co Bůh stvořil svět jako dobrý, dokonce výborný, tak první lidé se vzbouřili proti Hospodinu a šli si vlastní cestou. Když poprvé zhřešili, bylo to, jako by někdo prolomil hráz přehrady – už se ta voda nedala zastavit. Svět šel víc a víc do kytek a zlo se čím dál tím víc rozmnožovalo v lidských srdcích.

 

 


   Božím řešením na tuhle otázku bylo vyvolit si Abrama a jeho rodinu. Ale všimněte si, jaký je ultimátní cíl jeho vyvolení:

„Učiním z tebe veliký národ
a požehnám ti.
Zjednám ti veliké jméno
a budeš požehnáním.
Požehnám těm, kdo ti žehnají,
a toho, kdo ti zlořečí, prokleji.
Všechny rodiny země
dojdou požehnání v tobě.”

(Genesis 12:2-3)

   Abram nebyl vyvolený, jen aby si užíval všechna požehnání sám pro sebe. Byl vyvolený a byly mu nějaké věci svěřeny, aby mohl být požehnáním pro ostatní – dokonce pro všechny rodiny země. Bůh je Bohem všech národů a jeho touha je, aby všichni měli možnost ho poznat.

 

 


   Je to úplně stejné, když Bůh vyvede národ Izraele z Egypta a uzavře s nimi smlouvu na hoře Sinai. Dává jim jasně najevo, že nebyli vyvoleni, protože by oni byli nějakým způsobem speciální (Deuteronomium 7:7) nebo, že by si to zasloužili. Je to Boží milost. A ta milost je dána, aby mohly ostatní národy poznat Hospodina:

   „Sami jste viděli, co jsem učinil Egypťanům a jak jsem vás nesl na orlích křídlech, abych vás přivedl k sobě. Nyní tedy, budete-li opravdu poslouchat můj hlas a zachovávat mou smlouvu, budete mi zvláštním pokladem jako žádný jiný lid. Ano, celý svět patří mně, ale vy mi budete královstvím kněží a svatým národem.”
(Exodus 19:4-6)

   Znovu tady vidíme, že Izrael nemá žít pro sebe, ale pro Boží misii v celém světě. Má být královstvím kněží, to znamená být prostředníkem a přivádět ostatní do Boží přítomnosti. To je velká vize!

 

 


   Jak dobře víme z filmů a komiksů Spider-man, „s velkou mocí přichází i veliká zodpovědnost”. Izrael přijal od Boha mnoho a také se od něj mnoho očekávalo. Když selhával (často) v jeho roli jako šiřitele Boží slávy, tak to schytal tvrdě. Když zapomínal na to, proč mu bylo tolik dáno, byli posláni k lidu proroci, aby mu připomněli jeho úkol (např. Micheáš 6:1-8).

   Tady se nachází i významná výzva pro křesťany. My jsme byli vyvoleni skrze Ježíše, abychom poznali Boží lásku (Efezským 1:3-6). Ale nebyli jsme vyvoleni, jen abychom si to požehnání užívali pro sebe. Máme úkol. Pán Bůh pro nás připravil dobré skutky, abychom do nich s vírou vstoupili (Efezským 2:10). Ti, kdo přijali od Pána Boha mnoho, mají to šířit dál mezi ostatní.

 

 

   „Jak se kdysi měřil čas? Je možné, že jeden den tehdy znamenal tisíc nebo milión let?“

   Představte si, že mi dorazí do emailové schránky dva dopisy.

   První vypadá trošku nenápadně, dokonce možná i nedůležitě. Když jej otevřu, dočtu se: „Ahoj lásko, moc tě prosím, mohl bys dneska přijet domů trošku dřív? Opravdu s tebou potřebuji trávit nějaký čas, chybíš mi.”

   Potom si otevřu druhý email. Grafika s velkými písmeny, které na mně vykřikují: „DŮLEŽITÉ! MEGA slevy na lyžařské vybavení KONČÍ UŽ ZÍTRA! Jednejte HNED! Vybavte celou rodinu na lyže za nejnižší ceny!”

  Kterou z těch zpráv byste považovali za naléhavější?

 

 


   Samozřejmě bychom měli klást větší důraz na první dopis! Ale proč ne na ten druhý? Přece ona zpráva je plná vykřičníků a velkých písmen! Já ale dobře vím, že existuje rozdíl mezi dopisem od mé manželky a propagačním materiálem. Na dopisy mé manželky musím reagovat, protože mi na ní záleží. Na email od Sportissima nemusím reagovat vůbec, ačkoliv je psán velmi urgentní formou.
 

 


   Je pro nás v naší době přirozené a nutné rozlišit různé typy zpráv. Jak je to ale s Biblí? Protože nám jsou některé úseky hodně vzdálené časově a kulturně, často nevíme, co očekávat a může velmi rychle dojít k nedorozumění.

  Neznám kapitolu Bible, která by vzbudila více hádek a nedorozumění než Genesis 1. V ní se píše, jak Bůh stvořil svět. Ale jak to bylo? Stvořil všechno za sedm 24 - hodinových dní? Nebo jsou ty dny metaforické? Jak to, že bylo světlo předtím, než existovalo slunce? Kde se schovává na blízkém východě zahrada Eden? A nejdůležitější: měli Adam s Evou pupík?

   Protože nevíme, co od tohoto úseku očekávat, napadají nás úplně špatné otázky. Chceme vědět odpověď na otázky typu: KDY (No kdy přesně? V jakém letopočtu? Jak dlouho to všechno trvalo? Jak starý je tento svět?) a JAK (Stvořil Bůh všechno najednou nebo v nějakých stádiích? Co evoluce? Jak „pasuje“ Genesis s moderní vědou?) Tohle jsou výborné otázky. Stojí za to si je klást. Ale mám špatnou zprávu: tohle nejsou otázky, na které chce Bible odpovídat.

   Genesis 1 chce odpovědět na dvě úplně jiné otázky: KDO a PROČ.

   KDO je ten Bůh, který všechno stvořil? Jaký je? Na čem mu záleží? Jakou má moc? Co mu dělá radost? Jaký má charakter?

   PROČ stvořil Bůh tenhle svět? Jaký je jeho smysl? Jakou roli mají hrát jednotlivé části: planety, slunce a měsíc, zvířata, ryby, vegetace? Proč Bůh stvořil lidi tak jedinečně? Jakou roli mají v Božím plánu pro tenhle svět?

  Chci vám dát výzvu, abyste si přečetli první kapitolu Bible a hledali odpovědi na tyto dvě otázky: KDO a PROČ. Věřím, že vám to změní pohled na mnoho věcí.

 

 


   Nechejme ty nejdůležitější věci na prvním místě. Vedlejší věci mohou být zajímavé, ale nevyvyšujme je na místo, kde nemají být. Mně je celkem jedno jestli Bůh stvořil svět za jeden den nebo za milión. Já vím, kdo stojí za tímhle stvořením, a vím, že jej stvořil s určitým záměrem: aby vše odráželo Boží charakter. A taky znám svoje místo jako člověka v jeho stvoření: šířit jeho království a jeho slávu.

Bůh nám dává své slovo jako laskavý dopis. Vybízí nás, abychom mu projevili důvěru a budovali s ním vztah. Nenechme se rozptýlit propagačním materiálem.

 

 

 

   Byl tento článek pro vás užitečný? Já osobně jsem měla příležitost o takových věcech hodně přemýšlet a uvědomila jsem si, že vím, čemu věřím! Pokud byste měli další nápady nebo otázky, o kterých byste si chtěli přečíst, neváhejte mi napsat na můj email: terkakropova@gmail.com nebo mě kontaktovat na facebooku.

   Přeji vám krásný den a Boží požehnání.

 

Rozhovor zpracovala Terka Kropová, odpovídal Tyler Joseph Patty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Aktuální články

November 21, 2019

October 2, 2019

September 30, 2019

September 28, 2019

September 28, 2019

Please reload

Archív
Please reload

Štítky
Please reload

Sleduj nás
  • Facebook Basic Square

Zůstaňme v kontaktu

Facebook page

Odběr novinek

Kontakty

Chceš odebírat veškerý obsah TheRivers pravidelně?

Začni zde!

TheRivers s.r.o.

IČ: 06962122

Bankovní účet: 2401409973/2010

Kontaktní adresa:
Husovo náměstí 1188/4, 70200 Ostrava

© 2019 by TheRivers

EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

  • White Facebook Icon
0