4/9 - Tentokrát o trpělivosti

April 12, 2019

Trpělivost růže přináší. Dočkej času jako husa klasu. Buď trpělivý!

    

Trpělivost nevnímá snad nikdo jako negativní vlastnost. Víme, že je dobrá a všichni známe přísloví a věty, které jsem napsal na začátku. A zároveň si myslím, že víc než polovina z nás si dokáže přiznat, že je málo trpělivým člověkem. Jednoduchá definice trpělivosti zní: „schopnost dlouho klidně čekat resp. opakovaně vykonávat určitou činnost, než se dostaví žádoucí výsledek“. No dobře, zas tak jednoduchá definice to možná není. Ale jistě chápeme smysl, který parafrází může být: očekáváme cíl bez ohledu na uplynulý čas.

    

 

Co to ale má dělat s křesťanstvím? Hodně. Fakt, že je trpělivost uvedena jako jedno z ovocí Ducha, není náhoda. V 6. kapitole listu Židům jsme nabádáni, abychom neochabovali v horlivosti a abychom si vzali za vzor ty, kteří díky své víře a trpělivosti došli splnění zaslíbení. „A protože byl Abraham trpělivý, dosáhl splnění Božího slibu.“ A jaký že to vlastně byl ten příběh Abrahama? Starý chlapík ztrácí naději, že by se jeho dědicem stal někdo z jeho rodiny, protože stále nemá syna; Hospodin mu ale zaslibuje, že mu dá hromadu potomků. A co dělá Abraham (v té době ještě Abram)? Uvěří Hospodinu – a Bůh mu to připočte jako spravedlnost. Kdyby Abraham nebyl trpělivý, zaslíbení by možná nedošel. Ale představme si jeho situaci: vždyť měl plné „právo“ nevěřit Bohu - starý muž, stará žena, dítě stále nepřichází. Proč nemohl mít dítě ve třiceti letech? Proč ne dřív? Proč musel čekat?

    

 

Čínské polívky jsou oblíbené ze tří důvodů: jsou levné, jsou jakž takž chutné a jejich příprava nezabere žádné úsilí – stačí dát vařit vodu, zalít a chvilku počkat. Stejně tak popularita všech instantních jídel spočívá v tom, že jsou hotová během momentu. Na co bychom čekali, že? Někdy se nám dokonce nechce dívat na video delší než 10 minut, nechce se nám číst dlouhé články – když můžu mít věci tady a hned jako na zlatém podnose, proč bych ztrácel čas?

 

Nejsme ochotni věnovat svůj čas a radši sáhneme po věcech snazších, ale už ne tolik dobrých. Takový přístup občas máme a nejsme sami; stačí se podívat na Sáru, Abrahamovu manželku. I přesto, jaká zaslíbení Abraham dostal, Sára byla netrpělivá. Vzala proto svoji otrokyni Hagar a řekla svému muži, ať má dítě s ní, aby měli aspoň nějakého potomka. A co se stalo? Hagar sice porodila Abrahamovi Izmaele, ale přineslo to zároveň neštěstí – žárlivost, spory v domě a nenávist. Sára nechtěla čekat, byla netrpělivá a zvolila méně dobrou cestu.

 

„Buďte tedy trpěliví, bratří, až do příchodu Páně. Pohleďte, jak rolník čeká trpělivě na drahocennou úrodu země, dokud se nedočká podzimního i jarního deště. I vy tedy trpělivě čekejte, posilněte svá srdce, vždyť příchod Páně je blízko.“ (Jakub 5,7-8) Nejsme první lidé, kteří čekají na příchod Pána a je možné, že nejsme ani poslední. Mnozí čekali, že Ježíš přijde nedlouho po svém odchodu, ale uteklo skoro 2000 let a my stále čekáme. Víra často bývá bojem, svět nabízí velká lákadla, ale o to větší by měla být naše trpělivost, abychom vyčkávali na ty dobré věci a nebrali ty laciné, které můžeme mít hned. Bez trpělivosti nemáme naději a bez naděje nemáme… Nebo spíš – co máme, když ne naději?!

 

Kromě trpělivosti při očekávání Krista a při čekání na dobré věci, věřím, že je ještě (minimálně) jedna oblast, ve které je naší trpělivosti potřeba – když jde o nervy. Můžeme si každý den opakovat, že jsme všichni jiní a každý člověk je jedinečná individualita, ale přesto to bude v praxi pořád těžké. S některými lidmi prostě nevycházíme nejlépe, jsou situace, ve kterých je zapotřebí naší pokory a ústupku – a to nejde samo. Pavel nás v 1. listě Tesalonickým (5,14) vyzývá: „se všemi mějte trpělivost.“

  

 

K této trpělivosti by nás měl hnát už jen úžas nad Boží trpělivostí, kterou nejednou prokázal. Když ušetřil kající se hříšníky z Ninive, Jonáš to nechápal. I pro nás by mělo být nepochopitelné, že Jeho milost s námi zůstává, a to zvlášť, pokud víme, jaký odpor má Bůh k hříchu. Když se mezi prvními lidmi na zemi rozmohla zlovůle a hřích, chtěl Bůh všechny smést z povrchu zemského. A nakonec tak učinil, ale jednoho muže s rodinou zanechal – byl to Noe, protože ten našel u Hospodina milost (Genesis 6,8). A v tom se projevuje ta nesmírná Boží trpělivost – že je stále u něj možné nacházet milost.

    

Výzvou pro nás všechny může být: ať trpělivě očekáváme dobré věci, a také ať jsme trpěliví se všemi lidmi – ať milost pouze nepřijímáme, ale ať ji umíme předat dál. To je, věřím, základ trpělivosti.

Samuel Rusnok

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Aktuální články

November 21, 2019

October 2, 2019

September 30, 2019

September 28, 2019

September 28, 2019

Please reload

Archív
Please reload

Štítky
Please reload

Sleduj nás
  • Facebook Basic Square

Zůstaňme v kontaktu

Facebook page

Odběr novinek

Kontakty

Chceš odebírat veškerý obsah TheRivers pravidelně?

Začni zde!

TheRivers s.r.o.

IČ: 06962122

Bankovní účet: 2401409973/2010

Kontaktní adresa:
Husovo náměstí 1188/4, 70200 Ostrava

© 2019 by TheRivers

EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

  • White Facebook Icon
0