Výchova

September 28, 2019

Židům 12:11: "Výchova se v dané chvíli nikdy nezdá být příjemná, ale krušná, později však těm, kdo jí prošli, přináší ovoce spravedlnosti a pokoje."

 

Židům 12:7: "Když podstupujete zkoušky, je to pro vaši výchovu; Bůh se k vám chová jako k vlastním dětem. Je snad dítě, které otec netrestá?"

 

Když se řekne slovo "výchova", co se Ti vybaví? Působí na Tebe to slovo záporně nebo kladně? Většina lidí si představí výchovu od svých rodičů, která je mnohdy proti jejich vůli. Jiní si můžou představit učitele ve školách nebo šéfy v práci, protože Ti nás svým způsobem taky vychovávají k tomu, jak máme co dělat a jak se máme chovat. Máme prostě určitý řád, který musíme dodržovat. Když ho porušíme, tak nás obvykle čeká trest nebo strhnutý plat v práci. Takže se slovo "výchova" zdá z tohoto pohledu spíš negativním.

 

Mě osobně se kolikrát toto slovo taky nelíbí. Hlavně, když musím poslouchat rodiče, učitele, trenéry a nesouhlasím s jejich názory a úkoly. Myslím, že nejsem jediná. Často to v nás vyvolá až vztek a přejeme si, aby jsme si mohli dělat co chceme my sami. Ano, bylo by to lákavé, kdybychom nemuseli nikoho poslouchat a žili si život tak, jak by se nám "líbilo". Ale jak by to ve finále dopadlo? Existuje tedy i pozitivní význam výchovy?

Nejdřív se zaměřím na výchovu "pozemskou", jak nás vychovávají rodiče a jiní lidé. Představte si, že by každý člověk měl absolutní svobodu a nikoho by neposlouchal. Ze světa by se stal jeden velký zmatek. Auta by si jezdila, jak chtějí, lidi by chodili do práce jen když by sami chtěli nebo by do práce nechodili vůbec. 

 

A teď ta Boží výchova. Bůh je náš nebeský otec. Co by to bylo za otce, který by nevychovával své děti? Když rodiče vychovávají a cepují své děti, neznamená to, že by je neměli rádi, není to proto, že by je chtěli trápit. Děje se to proto, že je milují a chtějí, ať jsou z nich jednou úžasní lidé, kteří jsou milí, hodní a umí poslouchat. Sami jsme určitě za život zažili děti, o kterých jsme si řekli, že jim toto schází. Jaký jsme z nich měli pocit?

 

Stejně tak to je popsané v druhém verši, který jsem Ti v úvodu napsala. "Když podstupujete zkoušky, je to pro vaši výchovu." Bůh nám nedává do života zkoušky, aby nás trápil nebo protože se nám chce pomstít. Nedává nám je proto, že by si užíval, jak se trápíme. Vůbec ne. Dává nám je, aby nás vychovával. Abychom rostli v životě s Bohem, když spolu s ním vyhráváme. A když ve zkoušce neobstojíme, tak nás to vede na kolena k pokání a dá nám to taky ponaučení pro příště.

Každý den zažíváme různé zkoušky, různá pokušení a těžké chvíle. Je jen na nás, jestli do nich jdeme sami a ztroskotáme, nebo do nich půjdeme s Bohem. 

Ano, výchova se nám na první pohled může zdát negativní. Naštěstí však, většinou až časem zjistíme, že bez výchovy bychom vůbec nebyli tam, kde jsme. I Adam s Evou neposlechli Boha. Chtěl po nich Bůh něco extra? Chtěl jen, ať nejí z jednoho stromu - to byla jejich zkouška, ale oni jednali po svém a dopady pociťujeme dodnes. Bůh nás miluje a chce pro nás jen to nejlepší, proto nás vychovává ke svému obrazu.

 

A když se nám bude někdy zdát, že to, co po nás Bůh chce, je špatné a uděláte to lépe po svém, tak vězme, že Bůh vidí i budoucnost. On ví, co se stane. Vidí to, co my ne a my tak jednou možná pochopíme, proč to chtěl takhle a ne jinak. 

 

Tak co, jaká by byla teď Tvá odpověď na začáteční otázku? Co pro Tebe znamená výchova? Pevně věřím, že něco kladného a pozitivního, co je sice mnohdy obtížné, ale přinese to časem ovoce - to mi věř! 

 

Jak obstát ve chvílích, kdy se Bůh zdá být hodně daleko?

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Aktuální články

November 21, 2019

October 2, 2019

September 30, 2019

September 28, 2019

September 28, 2019

Please reload

Archív
Please reload

Štítky
Please reload

Sleduj nás
  • Facebook Basic Square

Zůstaňme v kontaktu

Facebook page

Odběr novinek

Kontakty

Chceš odebírat veškerý obsah TheRivers pravidelně?

Začni zde!

TheRivers s.r.o.

IČ: 06962122

Bankovní účet: 2401409973/2010

Kontaktní adresa:
Husovo náměstí 1188/4, 70200 Ostrava

© 2019 by TheRivers

EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

  • White Facebook Icon
0